Procedury dla autorów
Ważne informacje dla Autorów publikacji oraz Redaktorów naukowych tomów zbiorowych zainteresowanych publikacją swojej pracy w ramach naszego Wydawnictwa.
Praca naszego Wydawnictwa przebiega w oparciu o Plan Wydawniczy zaakceptowany przez Komitet Wydawniczy. W celu zgłoszenia swojej pozycji do Planu Wydawniczego na rok następny, Autorzy / Redaktorzy proszeni są o wypełnienie w formie elektronicznej wniosku (wniosek do pobrania), a następnie przesłanie go na adres: a.mostowik@awf.katowice.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 listopada.
Wszystkie złożone wnioski będą rozpatrzone przez Komitet Wydawniczy podczas grudniowego posiedzenia; Autorzy / Redaktorzy zostaną poinformowani o decyzji Komitetu Wydawniczego drogą mailową.
Każdemu dziełu zaakceptowanemu w Planie Wydawniczym zostanie przydzielony niezależny Koordynator (będący członkiem Komitetu Wydawniczego lub spoza niego), którego rolą będzie ocena zapotrzebowania na dane dzieło, ocena oryginalności danej pozycji, wybór recenzenta pracy, ocena recenzji, ewentualnej korekty autora, a także finalnej wersji pracy przed publikacją dzieła.
Autorzy / Redaktorzy są zobligowani do złożenia kompletnego dzieła w Wydawnictwie w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 września roku, w którym praca została ujęta w Planie Wydawniczym. Prace zaakceptowane w Planie Wydawniczym na dany rok, które nie zostaną złożone w terminie, nie będą realizowane. W przypadku niezłożenia w Wydawnictwie książki ujętej w Planie Wydawniczym na dany rok w celu wszczęcia postępowania wydawniczego, Autorzy/Redaktorzy mają jednorazowe prawo do ponownego zgłoszenia książki do Planu Wydawniczego na kolejny rok. Pozycje książkowe ujęte w Planie Wydawniczym w efekcie ponownego zgłoszenia muszą zostać złożone do Wydawnictwa w pierwszym kwartale roku kalendarzowego.
Pragniemy także podkreślić, że publikacje przyjęte do Planu Wydawniczego na dany rok, które nie zostały złożone do Wydawnictwa w terminie, nie przechodzą automatycznie do Planu Wydawniczego na rok następny; dlatego też zgłoszenia takich prac należy dokonać ponownie (wniosek do pobrania).
Dzieła złożone do Wydawnictwa muszą spełniać określone normy edytorskie, dlatego też Autorzy / Redaktorzy są uprzejmie proszeni o zaznajomienie się z materiałem dostępnym w zakładce Zalecenia edytorskie i zastosowanie do standardów naszego Wydawnictwa.
Złożenie gotowej pracy do Wydawnictwa odbywa się wyłącznie drogą mailową. Autorzy / Redaktorzy proszeni są o przesłanie pracy w formacie WORD oraz PDF; o wersję drukowaną prosimy tylko i wyłącznie na wyraźne życzenie Recenzenta. W treści wiadomości prosimy także o podanie danych kontaktowych do potencjalnych Recenzentów sugerowanych przez Autorów / Redaktorów.
Kolejny etap prac to proces recenzji dzieła. Po złożeniu dzieła w Wydawnictwie, wysyłane jest ono do recenzji do specjalisty z zakresu danej tematyki po uprzednim zatwierdzeniu osoby recenzenta przez Komitet Wydawniczy oraz Koordynatora danej pracy.
Po zakończeniu procesu recenzji (pozytywna opinia recenzenta/ów i Koordynatora dzieła) ma miejsce finalna korekta językowa publikacji przez Autorów / Redaktorów oraz korekta redakcyjna, a następnie dzieło przekazywane jest do składu. Po decyzji Autorów / Redaktorów o zatwierdzeniu ostatecznej wersji składu, całość postępowania zakończona jest publikacją dzieła przez nasze Wydawnictwo.
Należy podkreślić całkowite przejście na elektroniczną formę publikacji od 2017 roku; forma drukowana możliwa jest tylko w przypadku prac habilitacyjnych, pozycji książkowych zakwalifikowanych jako dzieła promujące naszą Uczelnię, wydawnictw okolicznościowych oraz druków sponsorowanych.
Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi powszechnego i bezpłatnego dostępu do publikacji naukowych i wyników badań finansowanych ze środków publicznych, nasze Wydawnictwo realizuje koncepcję otwartego dostępu (Open Access). Dlatego też Państwa książki publikowane w naszym Wydawnictwie będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych w ramach kolekcji Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.